Tribe Common - en to ja_JP translation catalogue (563 entries)

en: Event Aggregator adds massive import functionality to your calendar. Before you know it, you’ll be importing events from Meetup, Eventbrite, Google Calendar, iCalendar, and other URLs with ease. Schedule imports to run automatically behind-the-scenes or run them manually when you’re ready. Go ahead and import to your heart’s content—Event Aggregator hooks you up with a central dashboard in the admin to make managing your imports a breeze.
ja_JP: Event Aggregator は、ご使用のカレンダーに大幅なインポート機能を追加します。自分で気づくよりも前に、Meetup、Eventbrite、Google カレンダー、iCalendar、およびその他の URL から簡単にイベントがインポートされます。舞台裏でインポートを自動実行するようにスケジュールしたり、準備ができたときに手動で実行できます。お好みに合わせて、インポートを開始しましょう。Event Aggregator は、管理部門のセントラル ダッシュボードにぴったりと組み合わされ、インポート作業をとても簡単に管理できるようになります。

en: Starting March 2019, %1$s will no longer work with versions prior to PHP 5.4. Currently your site is using PHP version %2$s. For best results, we recommend using PHP 5.6 or above.
ja_JP: 2019 年 3 月以降、%1$s は、PHP 5.4 よりも前のバージョンをサポートいたしません。現在、ご利用いただいているサイトは、PHP バージョン %2$s です。最適な結果を得るには、PHP 5.6 以上をお薦めしています。

en: Starting March 2019, %1$s will no longer support versions prior to PHP 5.6. Your site is currently using PHP version %2$s which will no longer be supported by %1$s. For best results, we recommend using PHP 5.6 or above.
ja_JP: 2019 年 3 月以降、%1$s は、PHP 5.6 よりも前のバージョンをサポートいたしません。現在、ご利用いただいているサイトは、PHP バージョン %2$s であり、%1$s によるサポートがなくなります。最適な結果を得るには、PHP 5.6 以上をお薦めしています。

en: Every %d Minutes
ja_JP: %d 分ごと

en: Search our support help desk
ja_JP: 当社のサポート ヘルプ デスクを検索

en: Event Tickets Plus allows you to sell tickets to your events using WooCommerce, Easy Digital Downloads, or our built in Tribe Commerce tool. Add tickets to your posts and pages, or add %1$sThe Events Calendar%2$s and sell tickets from your event listings. Create custom registration forms, manage attendees, use custom capacity options, and more. Guest check in is easy with QR codes and our custom scanning app.
ja_JP: Event Tickets Plus では、WooCommerce、Easy Digital Downloads、または当社のビルトイン Tribe Commerce ツールを使用して、イベントのチケットを販売できるようになります。投稿やページにチケットを追加したり、%1$sEvents Calendar%2$s を追加して、イベント リストからチケットを販売します。カスタム登録フォームの作成、出席者の管理、カスタム定員オプションなどなど、さまざまな機能が用意されています。ゲストは、QR コードと当社スキャニング アプリを使用して、簡単にチェックインできます。

en: %s must not be empty
ja_JP: %s は空にできません

en: %s must be an email address.
ja_JP: %s は電子メール アドレスである必要があります。

en: Sint Maarten
ja_JP: セント・マーチン島

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ja_JP: サントメ・プリンシペ

en: Saint Helena
ja_JP: セントヘレナ

en: Saint Barth&eacute;lemy
ja_JP: サン・バルテルミー島

en: Cura&ccedil;ao
ja_JP: キュラソー

en: Collectivity of Saint Martin
ja_JP: セント・マーチン島の総称です

en: &Aring;land Islands
ja_JP: オーランド諸島

en: Check out our %s for developers.
ja_JP: 開発者向け %s をご覧ください。

en: Want to dive deeper?
ja_JP: もっと極めたいとお考えですか?

en: The following three fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
ja_JP: 下記の 3 つのフィールドは、PHP %1$s 関数に使用できる日付形式オプションを受け入れます。<a href="%2$s" target="_blank">ここから独自の日付形式を作成する方法をご覧ください</a>。

en: A list of links to the term own, archive and parent REST URL
ja_JP: 独自のターム、アーカイブ、および親 REST URL へのリンクのリスト

en: Clear Selection.
ja_JP: 選択をクリアしてください。

en: Select all pages
ja_JP: すべてのページを選択

en: All items on this page were selected.
ja_JP: このページのすべての項目が選択されました。

en: Accept user-submitted events on your site! With Community Events, you can accept public submissions or require account sign-on. Settings give you the options to save as a draft or publish automatically, enable categories and tags, and choose whether users can edit/manage their own events or simply submit. Best of all - setup is easy! Just activate, configure the options, and off you go.
ja_JP: ユーザーが送信したイベントをご自身のサイトに受け入れましょう! Community Events では、公開されている送信内容を受けたり、アカウント サインオンをリクエストできます。[設定] には、ドラフトとして保存するか自動公開する、カテゴリーとタグを有効化する、ユーザーが自身のイベントを編集/管理できるようにするか、あるいは単に送信するのみにするかを選択するといったオプションが用意されています。何よりも、セットアップが簡単です! アクティベーションし、オプションを構成するだけで、準備完了です。

en: The "%s" source is invalid and cannot be reached on "%s" instance.
ja_JP: "%s" ソースが無効なため、"%s" インスタンスに到達できません。

en: Empty data set for this dropdown
ja_JP: このドロップダウンのデータセットが空です

en: Missing data source for this dropdown
ja_JP: このドロップダウンのデータ ソースが欠如しています

en: Cannot look for Terms without a taxonomy
ja_JP: タクソノミーなしではタームを分類できません

en: Event Tickets provides a simple way for visitors to RSVP to your events. As a standalone plugin, it enables you to add RSVP functionality to posts or pages. When paired with The Events Calendar, you can add that same RSVP functionality directly to your event listings.
ja_JP: Event Tickets は、ビジターにイベントへ RSVP していただく (反応を促す) シンプルな方法を提供します。スタンドアロンのプラグインとして、投稿記事やページに RSVP 機能を追加できるようになります。イベント カレンダーとペアリングすると、それと同じ RSVP 機能をご自身のイベント リストに直接追加できます。

en: Create an events calendar and manage it with ease. The Events Calendar plugin provides professional-level quality and features backed by a team you can trust.
ja_JP: イベント カレンダーを簡単に作成して管理しましょう。Events Calendar プラグインは、お客さまよりご信頼をいただけるチームがバックアップするプロフェッショナル レベルの品質と機能を提供します。

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
ja_JP: 新しいバージョンの %1$s をご利用いただくことができます。%2$s

en: Update now to version %s.
ja_JP: 新しいバージョン %s に今すぐアップデートしてください。

en: You can always check the status of your licenses by logging in to %1$syour account on theeventscalendar.com%2$s.
ja_JP: %1$stheeventscalendar.com のご自分のアカウント%2$sにログインすると、ライセンスのステータスをいつでもご確認いただくことができます。

en: It looks like you're using %1$s, but the license key is invalid. Please download the latest version %2$sfrom your account%3$s. | It looks like you're using %1$s, but the license keys are invalid. Please download the latest versions %2$sfrom your account%3$s.
ja_JP[0]: %1$s をご使用いただいているようですが、ライセンス キーが無効です。%2$sご使用のアカウント%3$sから最新バージョンをダウンロードしてください。

en: Please refresh the page and try your request again.
ja_JP: トップ ページを最新の情報に更新し、もう一度リクエストしてみてください。

en: Take your image widgets to the next level with Image Widget Plus! We've taken the simple functionality of our basic Image Widget and amped it up with several popular feature requests - multiple image support, slideshow, lightbox, and random image - all backed by a full year of premium support.
ja_JP: Image Widget Plus でイメージ ウィジェットを次のレベルに引き上げてみませんか! 基本的な Image Widget のシンプルな機能を、複数イメージ サポート、スライドショー、ライトボックス、およびランダム イメージといった人気の高い機能リクエストで強化しました。年間プレミアム サポートではすべてがバックアップされています。

en: The URL to the term archive page
ja_JP: ターム アーカイブ ページへの URL

en: The number of posts associated with the term
ja_JP: タームに関連付けされた投稿数

en: The term parent term if any
ja_JP: 該当する場合はタームの親ターム

en: The term description
ja_JP: タームの説明

en: The taxonomy the term belongs to
ja_JP: タームが属するタクソノミー

en: The term slug
ja_JP: ターム スラッグ

en: The term name
ja_JP: ターム名

en: The WordPress term ID
ja_JP: WordPress ターム ID

en: The link to the image in the specified size on the site
ja_JP: サイト上の特殊サイズのイメージへのリンク

en: The image mime-type
ja_JP: イメージの MIME タイプ

en: The image height in pixels in the specified size
ja_JP: 特殊サイズのイメージの高さ (ピクセル)

en: The image width in pixels in the specified size
ja_JP: 特殊サイズのイメージの幅 (ピクセル)

en: The details about each size available for the image
ja_JP: イメージに利用可能な各サイズに関する詳細

en: The image natural height in pixels
ja_JP: イメージの本来の高さ (ピクセル)

en: The image natural width in pixels
ja_JP: イメージの本来の幅 (ピクセル)

en: The image file extension
ja_JP: イメージ ファイル拡張子

en: The image WordPress post ID
ja_JP: イメージ WordPress 投稿 ID

en: The URL to the full size version of the image
ja_JP: イメージのフルサイズ バージョンへの URL

en: The date seconds
ja_JP: Date (秒)

en: The date minutes
ja_JP: Date (分)

en: The date hour
ja_JP: Date (時)

en: The date day
ja_JP: Date (日)

en: The date month
ja_JP: Date (月)

en: The date year
ja_JP: Date (年)

en: A sorted array of all the numeric values for the cost
ja_JP: コストのすべての並べ替え済みの数値の配列です

en: The position of the currency symbol in the cost string
ja_JP: コスト文字列の通貨記号の位置

en: The cost currency symbol
ja_JP: コスト通貨記号

en: %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.
ja_JP: 追加インポート機能にアクセスするには、Event Aggregator サービス用の%1$sライセンスを購入%2$sしてください。

en: %s must be a whole number.
ja_JP: %s は 正の整数 (0 を含む) である必要があります。

en: Events Help
ja_JP: Events ヘルプ

en: Expired license. Consult your network administrator.
ja_JP: ライセンスの期限が切れています。ネットワーク管理者にご相談ください。

en: No license entered. Consult your network administrator.
ja_JP: ライセンスが入力されていません。ネットワーク管理者にご相談ください。

en: A valid license has been entered by your network administrator.
ja_JP: ネットワーク管理者により有効なライセンスが入力されています。

en: Site License Key
ja_JP: サイト ライセンス キー

en: Check this box if you wish to override the network license key with your own
ja_JP: ご自身のネットワーク ライセンス キーで上書きする場合は、このチェックボックスを選択します

en: Override network license key
ja_JP: ネットワーク ライセンス キーを上書きする

en: License Key Status:
ja_JP: ライセンス キー ステータス:

en: Use the following panel of your customizer to change the styling of your Calendar and Event pages.
ja_JP: カスタマイザーの下記のパネルを使用して、カレンダーおよびイベント ページのスタイルを変更します。

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
ja_JP: Tribe Extensions を実行できません。ご使用のウェブサイト ホストは PHP 5.2 またはそれ以前のものを実行しており、debug_backtrace() が無効になっているか、謝って構成されている可能性があります。Tribe Extensions を動作させるには、ご自身で、またはウェブサイト ホストにより PHP をアップグレードしていただくか、debug_backtrace() を正しく構成してください。

en: Tutorial
ja_JP: チュートリアル

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: Installed Add-Ons
ja_JP: インストール済みのアドオン

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
ja_JP:  および

[ctx: separator used in a list of items]
en: ,
ja_JP: 、

en: Event Log
ja_JP: イベント ログ

en: The details of your calendar plugin and settings is often needed for you or our staff to help troubleshoot an issue. Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
ja_JP: ご自身または当社のスタッフが問題のトラブルシューティングを行うには、多くの場合、カレンダー プラグインおよび設定に関する詳細情報が必要になります。下記にオプトインし、ご使用のシステム情報を当社サポート チームと自動共有してください。当社ヘルプ デスクにご連絡いただく場合、これにより、より迅速にお手伝いできるようになります。

en: Buy This Add-On
ja_JP: 個のアドオンを購入する

en: Browse All Add-Ons
ja_JP: すべてのアドオンを参照する

en: Events Add-Ons
ja_JP: Events アドオン

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
ja_JP: %1$s および %2$s

en: You have a license key for %1$s but the key is out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your license, or purchase a new one. | You have license keys for %1$s but your keys are out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your licenses, or purchase new ones.
ja_JP[0]: %1$s 用のライセンス キーをお持ちですが、キーがインストールされていません。%2$sEvents Calendar ウェブサイトにアクセス%3$sし、インストール状況の管理、ライセンスのアップグレード、または新規購入を行ってください。

en: There is an update available for %1$s but your license has expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$s
ja_JP[0]: %1$s のアップデートをご利用いただけますが、ライセンスの期限が切れています。%2$sEvents Calendar ウェブサイトにアクセスし、ライセンスを更新してください。%3$s

en: There is an update for %s. %sRenew your license%s to get access to bug fixes, security updates, and new features.
ja_JP: %s のアップデートがあります。%sライセンスを更新%sし、バク修正、セキュリティ アップデート、および新機能へのアクセスを取得してください。

en: There is an update for %s. You'll need to %scheck your license%s to have access to updates, downloads, and support.
ja_JP: %s のアップデートがあります。アップデート、ダウンロード、およびサポートへのアクセスを取得するには、%sライセンスを確認%sする必要があります。

en: To begin using %1$s, please install and activate the latest version of %2$s.
ja_JP: %1$s の使用を開始するには、最新バージョンの %2$s をインストールしてアクティブ化してください。

en: Not seeing an update but expecting one? In WordPress, go to %1$sDashboard > Updates%2$s and click "Check Again".
ja_JP: アップデート情報をお望みでしょうか? WordPress で%1$sダッシュボード > アップデート%2$sにアクセスし、"もう一度確認する" をクリックします。

en: If you're seeing a red message telling you that your key isn't valid or is out of installs, visit %1$s to manage your installs or renew / upgrade your license.
ja_JP: キーが無効であるか、またはインストールされていないという警告メッセージが表示される安倍は、%1$s にアクセスしてインストール内容を管理するか、ライセンスを更新/アップグレードしてください。

en: Each paid add-on has its own unique license key. Simply paste the key into its appropriate field below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message.
ja_JP: 有料アドオンは、それぞれ独自の固有ライセンス キーを持ちます。単にキーを下記の該当フィールドに貼り付けていただき、検証を行ってください。"有効" メッセージとともに緑色の期限が表示されたら準備完了です。

en: The license key you received when completing your purchase from %1$s will grant you access to support and updates until it expires. You do not need to enter the key below for the plugins to work, but you will need to enter it to get automatic updates. %3$sFind your license keys at %2$s%4$s.
ja_JP: %1$s から購入を完了した時に受け取ったライセンス キーは、有効期限が切れるまでサポートおよびアップデートへのアクセス権を付与します。プラグインを動作させるために下記にキーを入力する必要はありませんが、自動アップデートする場合は必要になります。%3$s%2$sでライセンス キーを検索%4$sしてください。

en:  (opens in new window)
ja_JP:  (新しいウィンドウで開く)

en: C&ocirc;te d'Ivoire
ja_JP: コートジボワール

en: Unique System Info Key Generated
ja_JP: 固有のシステム情報キーが生成されました

en: Permission Error
ja_JP: アクセス許可エラー

en: Invalid Key
ja_JP: 無効なキー

en: Your system information will only be used by the Modern Tribe support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
ja_JP: ご使用のシステムの情報は、Modern Tribe サポート チームのみが使用します。すべての情報は安全に保管されます。この情報をいかなる第三者とも共有することはありません。

en: Yes, automatically share my system information with the Modern Tribe support team
ja_JP: はい、私のシステム情報を Modern Tribe サポート チームと自動的に共有します

en: English
ja_JP: 英語

en:  (opens in a new window)
ja_JP:  (新しいウィンドウで開く)

en: Renew Your License Now
ja_JP: 今すぐライセンスを更新する

en: : Selected 1 row
ja_JP: : 1 行を選択しました

en: : Selected %d rows
ja_JP: : %d 行を選択しました

en: Previous
ja_JP: 前

en: All
ja_JP: すべて

en: No matching records found
ja_JP: 一致するレコードが見つかりませんでした

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ja_JP: (_MAX_ total エントリーからフィルタリング)

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ja_JP: 0 エントリーのうち 0 から 0 を表示しています

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ja_JP: _TOTAL_ エントリーのうち _START_ から _END_ を表示しています

en: No data available in table
ja_JP: テーブルには利用できるデータがありません

en: Show _MENU_ entries
ja_JP: _MENU_ エントリーを表示

en: : activate to sort column descending
ja_JP: : アクティブ化して降順でカラムを並べ替え

en: : activate to sort column ascending
ja_JP: : アクティブ化して昇順でカラムを並べ替え

en: Press "Cmd + C" to copy
ja_JP: コピーするには、"Cmd + C" を押してください

en: System info copied
ja_JP: システム情報がコピーされました

en: Copy to clipboard
ja_JP: クリップボードにコピーされました

en: An Unknown error occurred
ja_JP: 不明なエラーが発生しました

en: The Eventbrite Tickets add-on allows you to create & sell tickets through The Events Calendar using the power of %1$sEventbrite%2$s. Whether you’re creating your ticket on the WordPress dashboard or importing the details of an already-existing event from %1$sEventbrite.com%2$s, this add-on brings the power of the Eventbrite API to your calendar.
ja_JP: Eventbrite Tickets アドオンを使用すると、%1$sEventbrite%2$s のパワーを最大限に活用し、Events Calendar を介してチケットを作成 & 販売できるようになります。WordPress ダッシュボードでチケットを作成する場合も、あるいはすでに存在するイベントの詳細を %1$sEventbrite.com%2$s からインポートする場合も、このアドオンは、ご自身のカレンダーに Eventbrite API の威力をもたらします。

[ctx: Names of required plugins for Community Tickets]
en: Event Tickets Plus and Community Events
ja_JP: Event Tickets Plus および Community Events

en: Enable Community Events organizers to offer tickets to their events. You can set flexible payment and fee options. They can even check-in attendees to their events! All of this managed from the front-end of your site without ever needing to grant access to your admin
ja_JP: Community Events オーガナイザーを有効にし、イベントへのチケットを提供します。柔軟な支払い及び手数料オプションを設定できます。出席者をイベントにチェックインさせることもできます! これらの機能は、すべて、管理者にアクセス権を付与しなくても、ご自身のサイトのフロントエンドから管理できます

en: The Events Calendar PRO is a paid Add-On to our open source WordPress plugin %1$sThe Events Calendar%2$s. PRO offers a whole host of calendar features including recurring events, custom event attributes, saved venues and organizers, venue pages, advanced event admin and lots more.
ja_JP: Events Calendar PRO は、当社のオープン ソース WordPress プラグインである %1$sEvents Calendar%2$s の有料アドオンです。PRO は、繰り返しイベント、カスタム イベント属性、保存済み開催地および主催者、開催地ページ、拡張イベント管理など、カレンダー機能全体のホストを提供します。

en: It is awesome that your calendar is <em>THE PLACE</em> to get hooked up with prime choice ways to spend time. You have more events than Jabba the Hutt has rolls. Too bad visitors are hiring a personal assistant to go through all the choices. Ever wish you could just filter the calendar to only show events in walking distance, on a weekend, that are free? BOOM. Now you can. Introducing… the Filter Bar.
ja_JP: ご自身のカレンダーが、時間を過ごす最良の選択肢として <em>THE PLACE</em> につながったことは素晴らしいことです。多くのイベントをお持ちですし、訪問された方が、秘書を雇ってすべての選択肢を確認しなかければならないようなことになったら申し訳なさすぎますからね。歩ける距離内、週末、あるいは無料のイベントなど、特定の一致項目のみを表示できるフィルターが合ったらよいと思われませんか?お任せください。可能なのです。ご紹介しましょう... Filter Bar です。

en: Rate %1$sEvent Tickets%2$s %3$s
ja_JP: %1$sEvent Tickets%2$s を評価する %3$s

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
ja_JP: %1$sEvents Calendar%2$s を評価する %3$s

en: Null logger (will log nothing)
ja_JP: Null ロガー (何もログ記録しない)

en: Download log
ja_JP: ログをダウンロード

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
ja_JP: 選択したログ ファイルが空であるか、まだ生成されていません。

en: Method
ja_JP: メソッド

en: Logging level
ja_JP: ロギング レベル

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
ja_JP: %s は、数字、文字、ダッシュ、およびアンダースコアのみを含む必要があります

en: Full debug (all events)
ja_JP: フル デバッグ (すべてのイベント)

en: Warnings and errors
ja_JP: 警告およびエラー

en: Only errors
ja_JP: エラーのみ

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Cannot set %s as the current logging engine
ja_JP: %s を現在のロギング エンジンとして設定できません

en: Default (uses temporary files)
ja_JP: 既定 (一時ファイルを使用)

[ctx: log engines]
en: None currently available
ja_JP: 現在利用できるものはありません

[ctx: log selector]
en: None currently available
ja_JP: 現在利用できるものはありません

en: Recent Template Changes
ja_JP: 最近のテンプレートの変更

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
ja_JP: 最近のテンプレートの変更および影響を受ける可能性のあるテンプレート オーバーライドに関する情報は、下記をご覧ください。

en: No notable template changes detected.
ja_JP: 顕著なテンプレート変更は検知されませんでした。

en: based on %s version
ja_JP: %s バージョンに基づく

en: version data missing from override
ja_JP: オーバーライドのバージョン データが欠如しています

en: Existing theme overrides that may need revision:
ja_JP: リビジョンが必要な可能性のある既存のテーマ オーバーライド:

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
ja_JP: このリリース (%s) で導入またはアップデートされたテンプレート:

en: No notable changes detected
ja_JP: 顕著な変更は検知されませんでした

note: Description of the plugin/theme
en: An event settings framework for managing shared options
ja_JP: 共有オプションを管理するためのイベント設定フレームワーク

en: Only license fields for %1$snetwork activated%2$s plugins will be listed on this screen.
ja_JP: この画面には、%1$sネットワークがアクティブ化%2$sされているプラグインのライセンス フィールドのみがリストされます。

en: Read more about our support policy
ja_JP: 当社サポート ポリシーに関する詳細を読む

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the help desk is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
ja_JP: %s。当社で未対応の問題はほとんどなく、多くの場合、別のユーザーからすでに同じご質問をいただき、サポート スタッフが回答させていただいていることがあります。ヘルプ デスクへの投稿は有料プランのお客様のみに限定されていますが、検索やレビューはどなたでもご利用いただくことができます。

en: Test for a theme or plugin conflict
ja_JP: テーマまたはプラグインの矛盾をテストします

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
ja_JP: %s。詳細なトラブルシューティングを開始するうえで、既存の矛盾をテストするのが最適です。新しいスレッドを開くときには、これらのステップに準拠するようお願いすることがあります。事前に行っていただくことがとても役立ちます。

en: Check our Knowledgebase
ja_JP: ナレッジベースをチェック

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
ja_JP: %s。ご質問へのすべての一般的な (そしてあまり一般的でない) 回答がここに記載されています。多くの場合、答えを見つけるには最速の方法です!

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
ja_JP: 上記のリソースは、ほとんどの問題の解決に役立ちますが、正確なサポートが必要になることがあります。当社のプラグインの使用に関して当社のサポートがご必要な場合は、次のステップに従ってください:

en: Getting More Help
ja_JP: さらにヘルプを得る

en: list of available functions
ja_JP: 利用可能な関数のリスト

en: Knowledgebase
ja_JP: ナレッジベース

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
ja_JP: 当社ウェブサイトの %s は、プラグインの使用およびカスタマイズに関するヒントやコツを検索するには最高の場所です。

en: Getting Support
ja_JP: サポートを得る

en: Thank you for using %s! All of us at Modern Tribe sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
ja_JP: %s をご使用いただきありがとうございます! お客様のサポートに Modern Tribe の全社員から感謝を述べさせていただくとともに、当社のプラグインをご活用いただくことを楽しみにしております。

en: Optimize your site's event listings with %1$sThe Events Calendar%2$s, our free calendar plugin. Looking for additional functionality including recurring events, user-submission, advanced ticket sales and more? Check out our %3$spremium add-ons%4$s.
ja_JP: 当社の無料カレンダー プラグインである %1$sEvents Calendar%2$s を使用して、ご自身のサイトのイベント リスト掲載を最適化してみませんか。繰り返しイベントやユーザーによる送信、高度なチケット セールスなどの追加機能をお探しですか?ぜひ%3$sプレミアム アドオン%4$sをチェックしてみてください。

en: Thank you for using Event Tickets! All of us at Modern Tribe sincerely appreciate your support and we're excited to see you using our plugins. Check out our handy %1$sNew User Primer%2$s to get started.
ja_JP: Event Tickets をご使用いただきありがとうございます! お客様のサポートに Modern Tribe の全社員から感謝を述べさせていただくとともに、当社のプラグインをご活用いただくことを楽しみにしております。まずは、使いやすい 『%1$s新しいユーザーのための入門書%2$s』をチェックしてみてください。

en: %s must be a positive number or percent.
ja_JP: %s は、正の数またはパーセントである必要があります。

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
ja_JP: 有効なキーをセットアップいただきありがとうございます。有効期限は %s です

en: Visit the Add-on Page
ja_JP: アドオン ページにアクセス

en: Plugin Inactive
ja_JP: プラグインが非アクティブです

en: Plugin Active
ja_JP: プラグインがアクティブです

en: Rating:
ja_JP: 評価:

en: Active Users:
ja_JP: アクティブ ユーザー:

en: Install Plugin
ja_JP: プラグインをインストール

en: Install %s
ja_JP: %s をインストール

en: Upgrade Plugin
ja_JP: プラグインをアップグレード

en: Activate Plugin
ja_JP: プラグインをアクティブ化

en: Activate %s
ja_JP: %s をアクティブ化

en: Community Tickets
ja_JP: コミュニティ チケット

en: Eventbrite Tickets
ja_JP: Eventbrite チケット

en:  and
ja_JP:  および

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
ja_JP: 並べ替え可能なフィルターおよびカラムと、メタボックスの自動登録により、任意のカスタム投稿タイプの投稿管理を加速しましょう。

en: Advanced Post Manager
ja_JP: 高度投稿マネージャー

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
ja_JP: Events Calendar は、細部まで計画された拡張可能なプラグインで、イベントのチケット販売を容易化します。

en: Event Tickets
ja_JP: イベントチケット

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
ja_JP: Events Calendar は、細部まで計画された拡張可能なプラグインで、簡単にイベントを共有できるようになります。

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: %1$s Using our plugins in a multisite network? %2$s Please note that your license key will be applied to the entire network, not just this site.
ja_JP: %1$s 当社プラグインを複数サイト ネットワークでご使用ですか? %2$s ご使用のライセンス キーは、このサイトだけでなく、ネットワーク全体に適用されることにご注目ください。

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
ja_JP: 再書き込みルールは、このヘルプ ページのオンロードでパージされました。プラグインまたはテーマで発生をフラッシュする再書き込みルールが存在する可能性があります。

en: unknown date
ja_JP: 不明な日付です

en: Return to WordPress Updates
ja_JP: WordPress アップデートに戻る

en: Go to WordPress Updates page
ja_JP: WordPress アップデート ページにアクセスする

en: Return to Plugins page
ja_JP: プラグイン ページに戻る

en: Go to plugins page
ja_JP: プラグイン ページにアクセスする

en: Free
ja_JP: 無料

en: Hide the following settings tabs on every site:
ja_JP: 各サイトで下記の [設定] タブを非表示にする:

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
ja_JP: ここから、Modern Tribe の Events Calendar のすべてのグローバル ネットワーク設定を変更できます。

en: Network Settings
ja_JP: ネットワーク設定

en: News and Tutorials
ja_JP: ニュースおよびチュートリアル

en: Premium Add-Ons
ja_JP: プレミアム アドオン

en: Requires:
ja_JP: 必須:

en: Latest Version:
ja_JP: 最新バージョン:

en: More...
ja_JP: さらに...

en: You are up to date!
ja_JP: 現在最新の状態です!

en: You need to upgrade!
ja_JP: アップグレードが必要です!

[ctx: not available]
en: n/a
ja_JP: N/A

en: Debug Bar Plugin
ja_JP: Debug Bar プラグイン

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
ja_JP: このオプションを有効にし、デバッグ情報をログ記録します。既定では、サーバー PHP エラー ログにログ記録されます。ブラウザーでログ メッセージを確認する場合は、%s をインストールし、デバッグ出力で "Tribe" タブを検索することをお薦めします。

en: Debug mode
ja_JP: デバッグ モード

en: Show The Events Calendar link
ja_JP: Events Calendar リンクを表示

en: See an example of the link
ja_JP: リンクの例を確認してください

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
ja_JP: "ワオ、このプラグインは素晴らしい! Modern Tribe の取り組みに感謝しなくちゃ。"とお考えですか。私たちの一番の望みは、認知されることなのです。ご使用のカレンダーの下部に、Events Calendar を指し示す小さなテキストのみのリンクを追加してください。

en: We hope our plugin is helping you out.
ja_JP: 当社プラグインがお役に立てることを願っております。

en: Check out the available add-ons
ja_JP: 利用可能なアドオンをご確認ください

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
ja_JP: 繰り返しイベントやカスタム メタ、コミュニティ イベントやチケット セールスなどの追加機能をお探しですか?

en: Select the date format to use in datepickers
ja_JP: Datepicker で使用する日付形式を選択してください

en: Datepicker Date Format
ja_JP: Datepicker 日付形式

en: Date Format Settings
ja_JP: 日付形式設定

en: View
ja_JP: 表示

en: Community Events
ja_JP: コミュニティ イベント

en: Wyoming
ja_JP: ワイオミング

en: Wisconsin
ja_JP: ウィスコンシン

en: West Virginia
ja_JP: ウェストバージニア

en: Washington
ja_JP: ワシントン

en: Virginia
ja_JP: バージニア

en: Vermont
ja_JP: バーモント

en: Utah
ja_JP: ユタ

en: Texas
ja_JP: テキサス

en: Tennessee
ja_JP: テネシー

en: South Dakota
ja_JP: サウスダコタ

en: South Carolina
ja_JP: サウスキャロライナ

en: Rhode Island
ja_JP: ロードアイランド

en: Pennsylvania
ja_JP: ペンシルバニア

en: Oregon
ja_JP: オレゴン

en: Oklahoma
ja_JP: オクラホマ

en: Ohio
ja_JP: オハイオ

en: North Dakota
ja_JP: ノースダコタ

en: North Carolina
ja_JP: ノースキャロライナ

en: New York
ja_JP: ニューヨーク

en: New Mexico
ja_JP: ニューメキシコ

en: New Jersey
ja_JP: ニュージャージー

en: New Hampshire
ja_JP: ニューハンプシャー

en: Nevada
ja_JP: ネバダ

en: Nebraska
ja_JP: ネブラスカ

en: Montana
ja_JP: モンタナ

en: Missouri
ja_JP: ミズーリ

en: Mississippi
ja_JP: ミシシッピ

en: Minnesota
ja_JP: ミネソタ

en: Michigan
ja_JP: ミシガン

en: Massachusetts
ja_JP: マサチューセッツ

en: Maryland
ja_JP: メリーランド

en: Maine
ja_JP: メイン

en: Louisiana
ja_JP: ルイジアナ

en: Kentucky
ja_JP: ケンタッキー

en: Kansas
ja_JP: カンザス

en: Iowa
ja_JP: アイオワ

en: Indiana
ja_JP: インディアナ

en: Illinois
ja_JP: イリノイ

en: Idaho
ja_JP: アイダホ

en: Hawaii
ja_JP: ハワイ

en: Florida
ja_JP: フロリダ

en: District of Columbia
ja_JP: コロンビア特別区 (DC)

en: Delaware
ja_JP: デラウェア

en: Connecticut
ja_JP: コネチカット

en: Colorado
ja_JP: コロラド

en: California
ja_JP: カリフォルニア

en: Arkansas
ja_JP: アーカンソー

en: Arizona
ja_JP: アリゾナ

en: Alaska
ja_JP: アラスカ

en: Alabama
ja_JP: アラバマ

en: Zimbabwe
ja_JP: ジンバブエ

en: Zambia
ja_JP: ザンビア

en: Yemen
ja_JP: イエメン

en: Western Sahara
ja_JP: 西サハラ

en: Wallis and Futuna Islands
ja_JP: ウォリス・フツナ諸島

en: Virgin Islands (U.S.)
ja_JP: バージン諸島 (U.S.)

en: Virgin Islands (British)
ja_JP: バージン諸島 (英国)

en: Viet Nam
ja_JP: ベトナム

en: Venezuela
ja_JP: ベネズエラ

en: Vanuatu
ja_JP: バヌアツ

en: Uzbekistan
ja_JP: ウズベキスタン

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: United States Minor Outlying Islands
ja_JP: 米国領太平洋諸島

en: United Kingdom
ja_JP: 英国

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: Uganda
ja_JP: ウガンダ

en: Tuvalu
ja_JP: ツバル

en: Turks and Caicos Islands
ja_JP: タークス諸島・カイコス諸島

en: Turkmenistan
ja_JP: トルクメニスタン

en: Turkey
ja_JP: トルコ

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: Trinidad and Tobago
ja_JP: トリニダード・トバゴ

en: Tonga
ja_JP: トンガ

en: Tokelau
ja_JP: トケラウ

en: Togo
ja_JP: トーゴ

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: Tanzania, United Republic of
ja_JP: タンザニア連合共和国

en: Tajikistan
ja_JP: タジキスタン

en: Taiwan
ja_JP: 台湾

en: Syrian Arab Republic
ja_JP: シリア・アラブ共和国

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Swaziland
ja_JP: スワジランド

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ja_JP: スヴァールバル諸島およびヤンマイエン島

en: Suriname
ja_JP: スリナム

en: Sudan
ja_JP: スーダン

en: Saint Pierre and Miquelon
ja_JP: サンピエール島・ミクロン島

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: Spain
ja_JP: スペイン

en: South Georgia, South Sandwich Islands
ja_JP: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: Somalia
ja_JP: ソマリア

en: Solomon Islands
ja_JP: ソロモン諸島

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Slovakia (Slovak Republic)
ja_JP: スロバキア (スロバキア共和国)

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: Sierra Leone
ja_JP: シエラレオネ

en: Seychelles
ja_JP: セイシェル

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: San Marino
ja_JP: サンマリノ

en: Samoa
ja_JP: サモア

en: Saint Vincent and The Grenadines
ja_JP: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Saint Lucia
ja_JP: セントルシア

en: Saint Kitts and Nevis
ja_JP: セントクリストファー・ネーヴィス

en: Rwanda
ja_JP: ルワンダ

en: Russian Federation
ja_JP: ロシア連邦

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Reunion
ja_JP: レユニオン

en: Qatar
ja_JP: カタール

en: Puerto Rico
ja_JP: プエルトリコ

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: Pitcairn
ja_JP: ピトケアン

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Papua New Guinea
ja_JP: パプアニューギニア

en: Panama
ja_JP: パナマ

en: Palau
ja_JP: パラオ

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Oman
ja_JP: オマーン

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: Northern Mariana Islands
ja_JP: 北マリアナ諸島

en: Norfolk Island
ja_JP: ノーフォーク島

en: Niue
ja_JP: ニウエ

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Niger
ja_JP: ニジェール

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: New Caledonia
ja_JP: ニューカレドニア

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: Nepal
ja_JP: ネパール

en: Nauru
ja_JP: ナウル

en: Namibia
ja_JP: ナンビア

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: Mozambique
ja_JP: モザンビーク

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Montserrat
ja_JP: モントセラト

en: Montenegro
ja_JP: モンテネグロ

en: Mongolia
ja_JP: モンゴル

en: Monaco
ja_JP: モナコ

en: Moldova, Republic of
ja_JP: モルドバ共和国

en: Micronesia, Federated States of
ja_JP: ミクロネシア連邦

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Mayotte
ja_JP: マイヨット

en: Mauritius
ja_JP: モーリシャス

en: Mauritania
ja_JP: モーリタニア

en: Martinique
ja_JP: マルチニク

en: Marshall Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Mali
ja_JP: マリ

en: Maldives
ja_JP: モルジブ

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Malawi
ja_JP: マラウィ

en: Madagascar
ja_JP: マダガスカル

en: Macedonia
ja_JP: マケドニア

en: Macau
ja_JP: マカオ

en: Luxembourg
ja_JP: ルクセンブルグ

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Liechtenstein
ja_JP: リヒテンシュタイン

en: Libya
ja_JP: リビア

en: Liberia
ja_JP: リベリア

en: Lesotho
ja_JP: レソト

en: Lebanon
ja_JP: レバノン

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Lao People's Democratic Republic
ja_JP: ラオス人民民主主義共和国

en: Kyrgyzstan
ja_JP: キルギスタン

en: Kuwait
ja_JP: クウェート

en: Korea, Republic of
ja_JP: 大韓民国

en: Korea, Democratic People's Republic of
ja_JP: 朝鮮民主主義人民共和国

en: Kiribati
ja_JP: キリバス

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Jordan
ja_JP: ヨルダン

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Jamaica
ja_JP: ジャマイカ

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Iraq
ja_JP: イラク

en: Iran, Islamic Republic of
ja_JP: イラン・イスラム共和国

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: India
ja_JP: インド

en: Iceland
ja_JP: アイスランド

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: Honduras
ja_JP: ホンジュラス

en: Holy See (Vatican City State)
ja_JP: 法王聖座 (バチカン市国)

en: Heard and McDonald Islands
ja_JP: ハード島・マクドナルド諸島

en: Haiti
ja_JP: ハイチ

en: Guyana
ja_JP: ガイアナ

en: Guinea-Bissau
ja_JP: ギニアビサウ

en: Guinea
ja_JP: ギニア

en: Guatemala
ja_JP: グアテマラ

en: Guam
ja_JP: グアム

en: Guadeloupe
ja_JP: グアドループ

en: Grenada
ja_JP: グレナダ

en: Greenland
ja_JP: グリーンランド

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: Gibraltar
ja_JP: ジブラルタル

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Georgia
ja_JP: グルジア

en: Gambia
ja_JP: ガンビア

en: Gabon
ja_JP: ガボン

en: French Southern Territories
ja_JP: フランス領極南諸島

en: French Polynesia
ja_JP: フランス領ポリネシア

en: French Guiana
ja_JP: フランス領ギアナ

en: France
ja_JP: フランス

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: Fiji
ja_JP: フィジー

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja_JP: フォークランド諸島 (マルビナス)

en: Ethiopia
ja_JP: エチオピア

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Eritrea
ja_JP: エリトリア

en: Equatorial Guinea
ja_JP: 赤道ギニア

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: East Timor
ja_JP: 東チモール

en: Dominican Republic
ja_JP: ドミニカ共和国

en: Dominica
ja_JP: ドミニカ

en: Djibouti
ja_JP: ジブチ

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Czech Republic
ja_JP: チェコ共和国

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Cuba
ja_JP: キューバ

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ja_JP: クロアチア (現地名: フルバツカ)

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Cook Islands
ja_JP: クック諸島

en: Congo, Democratic Republic of the
ja_JP: コンゴ民主共和国

en: Congo
ja_JP: コンゴ

en: Comoros
ja_JP: コモロ

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Cocos (Keeling) Islands
ja_JP: ココス (キーリング) 諸島

en: Christmas Island
ja_JP: クリスマス島

en: China
ja_JP: 中国

en: Chile
ja_JP: チリ

en: Chad
ja_JP: チャド

en: Central African Republic
ja_JP: 中央アフリカ共和国

en: Cayman Islands
ja_JP: ケイマン諸島

en: Cape Verde
ja_JP: カーボベルデ

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Cameroon
ja_JP: カメルーン

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Burundi
ja_JP: ブルンジ

en: Burkina Faso
ja_JP: ブルキナファソ

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Brunei Darussalam
ja_JP: ブルネイ・ダルサラーム

en: British Indian Ocean Territory
ja_JP: 英国領インド洋地域

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: Bouvet Island
ja_JP: ブーベ島

en: Botswana
ja_JP: ボツワナ

en: Bosnia and Herzegovina
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Bolivia
ja_JP: ボリビア

en: Bhutan
ja_JP: ブータン

en: Bermuda
ja_JP: バミューダ

en: Benin
ja_JP: ベナン

en: Belize
ja_JP: ベリーズ

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Barbados
ja_JP: バルバドス

en: Bangladesh
ja_JP: バングラディシュ

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Bahamas
ja_JP: バハマ

en: Azerbaijan
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Aruba
ja_JP: アルーバ

en: Armenia
ja_JP: アルメニア

en: Argentina
ja_JP: アルゼンチン

en: Antigua and Barbuda
ja_JP: アンティグア・バーブーダ

en: Antarctica
ja_JP: 南極地域

en: Anguilla
ja_JP: アンギラ

en: Angola
ja_JP: アンゴラ

en: Andorra
ja_JP: アンドラ

en: American Samoa
ja_JP: 米国領サモア

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: Albania
ja_JP: アルバニア

en: Afghanistan
ja_JP: アフガニスタン

en: Select a Country:
ja_JP: 国を選択してください:

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
ja_JP: 国リストは、次の形式に準拠し、1 行ごとに 1 国 として形式化する必要があります: <br>US、米国<br> UK、英国。

en: %s must be a phone number.
ja_JP: %s は、電話番号である必要があります。

en: %s must consist of 5 numbers.
ja_JP: %s は、5 つの数字で構成する必要があります。

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
ja_JP: %s は、文字、スペース、アポストロフィー、およびダッシュで構成する必要があります。

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
ja_JP: %s は、文字、数字、ダッシュ、アポストロフィー、およびスペースのみで構成する必要があります。

en: %s must be a number between 0 and 21.
ja_JP: %s は、0 から 21 までの数字である必要があります。

en: %s must be a number or percentage.
ja_JP: %s は、数字またはパーセンテージである必要があります。

en: %s cannot be a duplicate
ja_JP: %s は、重複できません

en: %s cannot be the same as %s.
ja_JP: %s は、%s と同じにできません。

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
ja_JP: フィールド %s の比較値が提供されていないため、比較検証が正常に完了しませんでした

en: %s must have a value that's part of its options.
ja_JP: %s は、このオプションの一部である値を持つ必要があります。

en: %s must be a valid absolute URL.
ja_JP: %s は、有効な絶対 URL である必要があります。

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
ja_JP: %s は、有効なスラッグ (数字、文字、ダッシュ、およびアンダースコア) である必要があります。

en: %s must be a positive number.
ja_JP: %s は、正の数である必要があります。

en: %s must contain numbers, letters and dots only
ja_JP: %s は、数字、文字、およびドットのみを含める必要があります

en: %s must contain numbers and letters only
ja_JP: %s は、数字および文字のみを含める必要があります

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
ja_JP: 次の関数名を伴う:

en: Non-existant field validation function passed
ja_JP: 存在しないフィールドの検証関数が渡されました

en: Field ID:
ja_JP: フィールド ID:

en: Invalid or incomplete field passed
ja_JP: 無効または不完全なフィールドが渡されました

en: Unknown or not set
ja_JP: 不明であるか設定されていません

en: System Information
ja_JP: システム情報

en: There are no fields setup for this tab yet.
ja_JP: このタブのフィールド セットアップがありません。

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
ja_JP[0]: 上記の設定は保存されませんでした。その他の設定は正常に保存されました。

en: None of your settings were saved. Please try again.
ja_JP: いずれの設定も保存されませんでした。もう一度お試しください。

en: Your form had the following errors:
ja_JP: ご使用の形式には下記のエラーがありました:

en: The request wasn't sent from this tab.
ja_JP: このタブにリクエストが送信されませんでした。

en: The request was sent insecurely.
ja_JP: リクエストは安全ではない方法で送信されました。

en: You don't have permission to do that.
ja_JP: この操作を実行する権限がありません。

en: You've requested a non-existent tab.
ja_JP: 存在しないタブをリクエストしました。

en: %s Settings
ja_JP: %s 設定

en: Events Settings
ja_JP: イベント設定

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.
ja_JP: このバリデーターに何らかの問題が発生しているようです。%sサポート%sにお問い合わせください。

en: Valid Key! Expires on %s
ja_JP: 有効なキーです! 有効期限は %s です

en: Sorry, key validation server is not available.
ja_JP: 申し訳ございませんが、キー検証サーバーが利用できません。

en: License key(s) updated.
ja_JP: ライセンス キーが更新されました。

en: A valid license key is required for support and updates
ja_JP: サポートおよびアップデートには、有効なライセンス キーが必要です

en: License Key
ja_JP: ライセンス キー

en: Search:
ja_JP: 検索:

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Network
ja_JP: ネットワーク

en: Done
ja_JP: 完了

en: Today
ja_JP: 今日

en: Prev
ja_JP: 前

en: Next
ja_JP: 次

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Display
ja_JP: ディスプレイ

en: Licenses
ja_JP: ライセンス

en: The Events Calendar
ja_JP: Events Calendar

en: Events
ja_JP: イベント

en: Settings saved.
ja_JP: 設定が保存されました。

en: General
ja_JP: 一般

en: No select options specified
ja_JP: 選択オプションが指定されていません

en: No checkbox options specified
ja_JP: チェックボックス オプションが指定されていません

en: No radio options specified
ja_JP: ラジオ オプションが指定されていません

en: Invalid field type specified
ja_JP: 無効なフィールド タイプが指定されました

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
ja_JP: このカレンダーは、Events Calendar がバックアップしています。

en: Event Add-Ons
ja_JP: イベント アドオン

en: United States
ja_JP: 米国
